Canada 2009 (Quebec to Halifax)
7 July, 2009 Leave a comment
Po 8 perfektnych dnoch v Toronte je cas (aj ked sa mi naozaj nechce) sa presunut zase smerom blizsie k vychodnemu pobreziu. Po 10 hodinovej jazde dvoma vlakmi (s hodinovou pauzou v Montreale) som sa dostal do hlavneho mesta francuzskej casti Kanady – Quebec City (Frogs ho volaju Ville de Québec). Architektura mesta je este viac rozdielna od zvysku Kanady, ako som si povodne myslel.
VILLE DE QUÉBEC / QUEBEC CITY (QUEBEC)
Viac europske ako americke mesto, po anglicky sa tu nerozprava s vami nikto, pokial nie ste turista, aj to musite mat cudzi prizvuk, aby vam v anglictine aj niekto odpovedal. Typicki Frogs, je jedno ci su v Europe alebo Amerike. V obchode so suvenirmi som tu videl aj dres Petra Stastneho, ktory bol kedysi davno najlepsim hracom klubu Québec Nordiques, ktory sa neskor prestahoval do USA (Colorado Avalanche).
Château Frontenac – je spolu s torontskou CN Tower najznamejsia budova v Kanade a pritom je to iba (ehm) … hotel. Povodne postaveny v roku 1893 pre bohatych cestujich po zeleznici v dobe velkeho cestovatelskeho boomu.

The Château Frontenac grand hotel is a popular attraction in Quebec City, Quebec, Canada. It was designed by architect Bruce Price, the Château Frontenac was one of a series of "château" style hotels built for the Canadian Pacific Railway company at the end of the 19th and the start of the 20th century. It opened in 1893, five years after its sister-hotel the Banff Springs. The railway company sought to encourage luxury tourism and bring wealthy travelers to its trains.
Zeleznicna stanica s autobusovou stanicou (vpravo).
Katedrala Notre-Dame de Québec postavena v roku 1647.

The Cathedral-minor basilica of Notre-Dame de Québec (Our Lady of Quebec City), is the primate church of Canada and seat of the Roman Catholic Archdiocese of Quebec, the oldest see in the New World north of Mexico. Located on this site since 1647, the Cathedral has twice been destroyed by fire throughout the centuries.
HALIFAX (NOVA SCOTIA)
Caka ma posledna jazda vlakom v Kanade. Najskor minibusom z Quebec City do Charny a odtial 1099 km vlakom Ocean do Halifaxu – hlavneho mesta provincie Nova Scotia.
Aj ked sa mi vela ludi cudovalo, ze preco chcem ist na vychodne pobrezie Kanady, lebo vraj to zapadne je to, kde treba stravit viac casu, musim priznat, ze prave Nova Scotia a Newfoundland su tie casti Kanady, ktore sa mi najviac pacia.
Po prichode do Halifaxu. Dalej na vychod sa v Kanade uz po zeleznici v dnesnej dobe neda dostat.
Baptisticky kostol v Dartmouth z roku 1922.

The First Baptist Church in Dartmouth. An original church was built here in 1843, but it was destroyed during the 1917 Halifax Explosion, and the new church dates from 1922.
Pohlad na Halifax z druhej strany obrovskeho zalivu (pristavu) z mesta Dartmouth, kde som byval a dochadzal do Halifaxu trajektom.
Town Clock z roku 1800. Nachadzaju sa na kopci nad Halifaxom. Dalej za nimi sa nachadza vojenska pevnost Fort George.

The Town Clock, also sometimes called the Old Town Clock or Citadel Clock Tower, is one of the most recognizable landmarks in the historic urban core of Nova Scotia's Halifax Regional Municipality.
Pevnost Fort George v Halifaxe z 19. storocia.